

Безоплатна правова допомога — на захисті індивідуальних прав громадян
Питання надання мешканцям Кропивницького безоплатної вторинної правової допомоги стало одним з головних питань наради міського голови Андрія Райковича з керівниками виконавчих органів міської ради сьогодні, 7 листопада.
З умовами отримання такої допомоги ознайомила Тетяна Батранюк – директор міського Центру надання безопдатної вторинної правової допомоги.
Скористатися послугами Центру мають можливість значна кількість кропивничан, відзначила у своєму виступі Тетяна Батранюк.
По-перше, безоплатну вторинну правову допомогу у цивільних та адміністративних процесах можуть отримати малозабезпечені особи, чий середній місячний дохід сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму – 1399 гривень на місяць (з 1 травня по 31 листопада 2016 року відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»). Для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років – 1228 гривень; дітей віком від 6 до 18 років – 1531 гривень; працездатних осіб (до працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку – ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум») – 1450 гривень; осіб, які втратили працездатність (до осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку) – 1130 гривні.
По-друге, безоплатна вторинна правова допомога (представництво інтересів у суді) гарантована державою й учасникам бойових дій (у тому числі учасникам АТО із відповідним статусом та членам сімей загиблих) та іншим особам, згідно із ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551 – ХІІ від 22.10.1993р.; інвалідам, дітям-сиротам, дітям позбавлених батьківського піклування, біженцям, та особам, які потребують додаткового або тимчасового захисту; законним представникам дітей-сиріт, дітям, позбавленим батьківського піклування, безпритульним дітям, дітям, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї; особам, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною чи належать до числа жертв нацистських переслідувань; особам, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; опікунам або піклувальникам осіб, щодо яких суд розглядає справу про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; особам, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку, або їх законним представникам та особам, реабілітованим відповідно до законодавства.
Усім цим незахищеним категоріям осіб надаються послуги адвокатів для представництва їх інтересів у цивільних та адміністративних судових спорах, а також потерпілим і свідкам у кримінальних провадженнях, якщо вони належать до категорій, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, як це визначено ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
Також, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 99 від 11.02.2016 “Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги” з 1 вересня 2016 року на Кіровоградщині запрацювали 18 Бюро правової допомоги, які надаватимуть первинну правову допомогу усім громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, у тому числі біженцям чи особам, які потребують додаткового захисту.
Мешканці найбільш віддалених районів зможуть отримати такі види правових послуг: консультації і роз'яснення з правових питань, складення заяв, скарг, інших документів правового характеру, а також доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України, та власне забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги.
З 1 вересня бюро правової допомоги запрацюювали у м. Долинська, смт Устинівка, смт Новгородка, м. Новомиргород, смт Компаніївка, м. Бобринець, м. Гайворон, м. Мала Виска, м. Новоукраїнка, м. Благовіщенське, смт Вільшанка, смт Добровеличківка, смт Новоархангельськ, м. Світловодськ, м. Знам’янка, смт Олександрівка, смт Онуфріївка, смт Петрове.
Крім того, як відомо, із 1 січня 2013 року в обласному центрі працює Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області, який забезпечує надання такої допомоги громадянам у кримінальному процесі – кожному затриманому, а також засудженим та підозрюваним, обвинуваченим особам, у кримінальних провадженнях щодо яких участь захисника є обов’язковою згідно норм Кримінально-процесуального кодексу України.
Для отримання безоплатної правової допомоги необхідно звертатись до Кіровоградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою:
м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка (Дворцова), 64/53,
тел.: (095)87-662-33, (0522) 32-08-24,
Email: kirovohrad1.kirovohrad@legalaid.gov.ua, працюємо з 8-00 год. до 17-00 год., без перерви, крім суботи та неділі.
Тел. Гарячої лінії: 0-800-21-31-03
За матеріалами сайту Кіровградської міської ради
у п’ятницю з 8:00 до 16:00
у п’ятницю з 8:00 до 16:00
(навпроти Краєзнавчого музею)
E-mail: cnap@krmr.gov.ua
веб-сайт: dozvil.kr-rada.gov.ua
тел. 0522-30-87-90, 050-377-70-22, 067-360-64-03 (багатоканальні)