Проставлення апостиля: особливості процедури

Четвер, 28 січня 2021 15:46

Україна є державою-учасницею Гаазької Конвенції 1961 року, яка скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів. Так, єдиною необхідною для легалізації документа формальною процедурою є проставлення апостиля компетентним органом держави, в якій документ складений. Апостиль – це спеціальний штамп, який засвідчує справжність підпису на документі, роль, в якій виступала особа, яка його підписала, та автентичність відбитку печатки або штампу, якими скріплений документ.

В Україні з 2015 року запроваджено електронний сервіс з проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України, які призначені для використання на території інших держав.

Проставлення апостиля здійснюється за заявою будь-якої особи, яка подає відповідний документ, за умови пред’явлення документа, що посвідчує особу.

До заяви про проставлення апостиля додаються:

оригінал документа, на якому необхідно проставити апостиль, або його копія, засвідчена в установленому порядку;

документ про оплату послуги з проставлення апостиля або документ, що підтверджує право на звільнення від оплати, чи його засвідчена в установленому порядку копія.

Плата за надання послуг з проставлення апостиля становить:

для громадян України, іноземців та осіб без громадянства – 3 неоподатковувані мінімуми доходів громадян;

для юридичних осіб – 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вказана плата справляється до проставлення апостиля шляхом перерахування до загального фонду державного бюджету.

Від унесення плати звільняються:

інваліди 1-ої і 2-ої груп,

інваліди Другої Світової війни,

громадяни, які належать до першої категорії потерпілих унаслідок Чорнобильської катастрофи,

діти-сироти у разі проставляння апостиля на документах, що стосуються безпосередньо цих громадян.

Проставлення апостиля, відмова в його проставленні здійснюються у строк до 2 робочих днів. У разі необхідності отримання зразка підпису, відбитка печатки та/або штампа, здійснення перевірки документів та/або виникнення сумніву щодо їх достовірності строк розгляду цих документів може бути продовжено до 20 робочих днів.

Міністерство юстиції України