Новини
Держава в смартфоні. Пояснюємо, що таке додаток Дія і як ним скористатися
Понеділок, 2 березня 2020 09:26
Ідея держави в смартфоні - тобто можливість отримувати в онлайн-режимі максимум державних послуг — була однією з ключових передвиборних ініціатив Gрезидента Володимира Зеленського.
Після його перемоги на виборах та тріумфу пропрезидентської "Слуги народу" на дострокових виборах у Раду було сформовано новий Кабмін Олексія Гончарука та створено нове Міністерство цифрової трансформації. Установу очолив Михайло Федоров, який керував діджитал-кампанією Зеленського, а одним з головних його проектів стало створення додатка "Держава і я" (Дія).
«Дія зможе максимально спростити та прискорити будь-яку взаємодію людини з державою, зробивши максимум процесів електронними та автоматичними, щоб чиновник особисто взагалі не впливав на термін отримання довідки або видачу дозволу», — пояснював Андрій Федорів, один з розробників Дії.
У грудні 2019 року тестовий доступ до додатку відкрили для 5 тис. українців, які подали заявки, а 6 лютого 2020 року уряд офіційно представив запуск Дії.
За кілька днів до цього, 3 лютого Міністерство цифрової трансформації запустило державну IT-компанію DIIA. Саме вона опікуватиметься цифруванням топових адмінпослуг. Завдання компанії на п’ять років — створити єдиний ресурс для отримання всіх держпослуг в смартфоні.
Де і як його скачати?
Завантажити додаток Дія можна на його офіційному сайті. Заплановано, що ним можуть скористатися користувачі будь-яких смартфонів: додаток вже з’явився в AppStore та GooglePlay.
Що необхідно для авторизації в додатку Дія?
Щоб скористатися застосунком, необхідно ідентифікувати свою особу через технологію BankID — це перший крок, який додаток запропонує вам виконати після встановлення на смартфон.
Для цього необхідно підтвердити згоду на передачу інформації через ваш інтернет-банкінг — за допомогою особистих кабінетів у ПриватБанк, monobank або ж через банки, які долучилися до BankID. На даний момент це Ощадбанк, Кредобанк, Радабанк, Мотор банк, Ідея банк, ПУМБ, А-банк, Альянс банк, а також банки Південний, Форвард та Восток.
Якщо ж вашого банку немає в зазначеному вище списку — додаток пропонує «стежити за оновленнями».
Які послуги вже є і які ще обіцяють?
На даний момент через додаток доступна лише одна послуга — можна «оцифрувати» своє посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт). Відтепер їх можна буде пред’являти замість паперових копій.
У майбутньому, як обіцяють уряд і президент, У додатку Дія мають з’явитися багато інших цифрових послуг.
Серед них:
-
Єдиний сервіс онлайн-реєстрації новонародженої дитини єМалятко (дозволяє одномоментно оформити всі необхідні документи на дитину), який в Україні вже працює в тестовому режимі з січня 2020 року. Його обіцяють синхронізувати з додатком Дія вже найближчим часом.
-
Автоцивілка — поліс обов’язкової та розширеної автоцивільної відповідальності;
-
Студентські квитки
-
Аналог цифрового громадянського паспорта — його обіцяють впровадити вже до березня 2020 року. Електронна ID-карта буде опцією мобільного додатка Дія і офіційно засвідчуватиме особу людини під час отримання різних державних і бізнес-сервісів, наприклад:
— подорожі всередині України авіа- та залізничним транспортом;
— медичне обслуговування;
— банківські операції;
— отримання адміністративних та інших послуг;
— підтвердження особи за запитом правоохоронців.
Президент Володимир Зеленський також заявив, що Україна спробує запровадити можливість онлайн-голосування на президентських і парламентських виборах.
-
Цифровий закордонний паспорт
-
Топ-50 послуг, які складають 80% випадків звернення громадян — їх Кабмін планує оцифрувати в 2020 році (реєстрація фізосіб-підприємців, юридичних осіб, послуг для перевізників і будівельників тощо).
Як «оцифрувати» свої посвідчення водія і техпаспорт?
Важлива умова — посвідчення водія і техпаспорт, цифрові версії яких користувач хоче отримати через додаток Дія, мають бути оформлені саме на власника смартфона.
Ще одна умова — «оцифрувати» можна лише документи нових зразків, видані після 2013 року.
У такому випадку додаток має «підтягнути» ваші документи автоматично.
Якщо ж цього не відбувається і ваші документи не відображаються, додаток запропонує верифікувати їх в електронному кабінеті водія та залишити заявку, щоб уточнити дані в реєстрі.
Якщо ж документи завантажилися — ви зможете пред’являти їх працівникам МВС за необхідності.
У такому випадку додаток генерує спеціальний QR-код, який дійсний протягом трьох хвилин. За цей час правоохоронці зможуть просканувати його й отримати дані про ваші документи.
У додатку також є режим підказок і чат-бот, які мають допомогти користувачам вирішити проблемні питання.
Ще одна умова — «оцифрувати» можна лише документи нових зразків, видані після 2013 року.
Які технічні проблеми вже виявили користувачі?
На Facebook-сторінці додатка Дія користувачі вже пишуть про ті труднощі, з якими зіткнулися, намагаючись встановити додаток і використати його.
Найпопулярніші з них:
— додаток повідомляє про відсутність фото та пропонує оформити права заново;
— додаток не завантажується за межами України;
— не підтягуються чинні документи;
— додаток повідомляє, що не може бути встановлений на даний смартфон.
Загальний графік роботи центру
понеділок-четвер з 8:00 до 17:00
у п’ятницю з 8:00 до 16:00
у п’ятницю з 8:00 до 16:00
Адміністратори ведуть прийом:
понеділок-четвер з 8:00 до 17:00
у п’ятницю з 8:00 до 16:00
у п’ятницю з 8:00 до 16:00
Адреса центру:
вул. Архітектора Паученка, 41/26
(навпроти Краєзнавчого музею)
E-mail: cnap@krmr.gov.ua
веб-сайт: dozvil.kr-rada.gov.ua
тел. 0522-30-87-90, 050-377-70-22, 067-360-64-03 (багатоканальні)
(навпроти Краєзнавчого музею)
E-mail: cnap@krmr.gov.ua
веб-сайт: dozvil.kr-rada.gov.ua
тел. 0522-30-87-90, 050-377-70-22, 067-360-64-03 (багатоканальні)